Västergötlands Botaniska förening

 

främjar kännedomen om Västergötlands flora

Copyright ©Västergötlands Botaniska Förening 2017

 

Webmaster Lennart Sundh

Vilda Blommornas Dag söndag 17 juni 2018

 

Blomstervandringar i Göteborgsregionen (s.lat.) och Västergötland, Botaniska föreningen i Göteborg, Exkursionskommittén och Västergötlands Botaniska förening i samarbete med Svenska Botaniska Föreningen.

 

OBS Programmet för 2018 är ännu inte bestämt. Programmet nedan visar 2017 års vandringar.

 

 

Ale kn

FRÅN ÄLVÄNGEN LÄNGS GÖTA ÄLV (Nödinge sn)

TID: 10:00-12:00

LEDARE: Lena Rydén

MÖTESPLATS: Pendelparkeringen på älvsidan vid Älvängens järnvägsstation

 

Borås kn

KRÖKLINGS HAGE (Gingri sn)

TID: 10:00

LEDARE: Karin Persson och Alf- Rune Sandberg

MÖTESPLATS: Reservatsparkeringen.

 

Göteborgs kn

STORA AMUNDÖ (Askims sn)

TID: 10:00-12:00

LEDARE: Aimon Niklasson

MÖTESPLATS: Bron till Stora Amundö.

 

SANDARNA (Göteborgs sn)

TID: 10:00-12:00

LEDARE: Dan Lundberg

MÖTESPLATS: Hållplatsen Vagnhallen i Majorna

 

SLOTTSSKOGEN (Göteborgs sn)

TID: 18:00-20:00

LEDARE: Ingrid Ljungstrand

MÖTESPLATS: Nedom August Kobbs byst

 

SKÄNDLA (Tuve sn)

TID: 10:00

LEDARE: Åslög Dahl

MÖTESPLATS: Skändla hembygdsgård.

 

Marks kn

SJU STRÖMMAR (Torestorps sn)

TID: 10:00 i Torestorp eller 9:30 vid Lyckeskolan i Kinna

LEDARE: Kenneth Hansson

MÖTESPLATS: Se ovan.

 

Mölndals kn

GUNNEBO (Fässbergs sn)

TID: 18:00-20:00

LEDARE: Marie Hurtig

MÖTESPLATS Parkeringen vid Stensjön.

 

Svenljunga kn

ULLASJÖ BACKE (Ullasjö sn)

TID: 9:30

LEDARE: Sven-Olof Johansson

MÖTESPLATS: Ullasjöbacke.

 

Tranemo kn

GAMLA NITTORPS KYRKORUIN

(Nittorps sn)

TID: 9:00

LEDARE:Bruno Dahlqvist

MÖTESPLATS:Aulaplan i Tranemo.

 

Trollhättans kn

SKIDSTUGAN KÄLLSTORP

TID: 10:00

LEDARE: Karin & Anders Bohlin

MÖTESPLATS: Parkeringen vid Skidstugan.

 

Vänersborgs kn

STRANDPROMENADEN I VÄNERSBORG

TID: 10:00

LEDARE: Stefan Hult

MÖTESPLATS:Parkeringen Belfragegatan/Edsvägen

 

Götene kn

BJÖRNEBERGSÄNGARNA (Österplana sn)

TID: 18:00-20:30

LEDARE: Olof Janson

MÖTESPLATS: Österplana kyrkas parkering.

 

ÖSTERPLANA HED (Österplana sn)

TID: 15:15-17:15

LEDARE: Ove Johansson

MÖTESPLATS: Österplana kyrkas parkering.

 

ÖSTERPLANA VALL (Österplana sn)

TID: 10:00-12:30

LEDARE: Ove Johansson

MÖTESPLATS: Nyängen

EFTER VANDRINGEN: 13:00-18:00:

Servering i kyrkstallet. 14:00: Friluftsgudstjänst,

Österplana kyrka.

 

Härryda kn

KÄLLARBACKEN (Björketorps sn)

TID: 13:00-15:00

LEDARE: Enar Sahlin

MÖTESPLATS: Källarbacken (macken)